Оцінка інтелектуальної власності
Об’єкти інтелектуальної власності можуть бути вкрай цінним активом для компаній і фізичних осіб. Визначення вартості таких об`єктів – важливий етап у процесі залучення інвестицій, запуску бізнесу або отримання кредитних коштів під заставу.
Але що впливає на вартість нематеріальних активів? Хто і за допомогою яких методів проводить оцінку інтелектуальної власності? Чому оцінювачу важливо розкрити переваги об’єкта оцінки, щоб принести максимальну користь її власнику?
Хто може виконувати оцінку об`єктів інтелектуальної власності?
Згідно українського законодавства, визначення вартості нематеріальних активів виконується кваліфікованими фахівцями які пройшли відповідне навчання за спеціалізацією 2.2 “Оцінка прав на об’єкти інтелектуальної власності”. Після проходження навчання та стажування склали іспит та отримали Кваліфікаційне Свідоцтво. Краще звертатися до фахівця, які мають багаторічний досвід та практичні навички. Такі спеціалісти зазвичай вже мають важливий досвід в оцінці товарних знаків, авторських прав, патентів.
Оцінювач має провести якісний аналіз головних факторів, що впливають на вартість об`єкту. Це і коректне оформлення правових документів, унікальність, потенціал прибутковості, стан розвитку ринку чи окремої ніші, конкурентні переваги конкретного винаходу, товарного знаку чи патенту. Коректна оцінка дозволить власнику чи особі, що розпоряджається активом приймати вигідні зважені рішення. Розуміння вартості – це шлях до оптимального використання, прибуткового продажу чи оренди таких об`єктів. Також фахова оцінка допоможе захистити права власника і його спадкоємців.
Спеціалісти ТОВ «Дельта-Консалтинг» мають необхідні Кваліфікаційні свідоцтва та багаторічний досвід в роботі з об`єктами інтелектуальної власності.
Ми неодноразово допомагали визначити вартість патентів чи товарних знаків для угод купівлі-продажу. Для залучення інвестицій розробниками нових технологій. Клієнти також залучають наших оцінювачів і для вирішення судових спорів щодо об`єктів інтелектуальної власності.
Ринкова вартість нематеріальних активів може бути затребувана для формування фінансової звітності компанії у якої така власність обліковується на балансі, для інших цілей бухобліку.
Законно оформлені нематеріальні активи можуть бути надійною заставою для отримання грошових коштів.
Для цього також треба визначити їх ринкову вартість.
Які ж дані необхідні оцінювачу для початку роботи?
- Правовстановлюючий документ. Свідоцтво про реєстрацію авторського права, патент, інший документ в залежності від виду об`єкту власності.
- Дата оцінки. Тобто дата станом на яку визначається вартість.
- Розшифровка даних балансу підприємства які стосуються обліку таких активів.
- Фінансова звітність підприємства за останні три роки якщо об`єктомправами володіє юридична особа.
- Дані про обсяги реалізації в грошовому і натуральному вираженні.
- Інформація щодо основних постачальників і споживачів.
- Перелік і ставки податків, що сплачуються підприємством.
- Перелік основних фондів, на базі яких здійснюється діяльність підприємства.
Етапи виконання оцінки:
- Знайомство із об`єктом. Попередній аналіз правових документів. Вивчення особливостей об`єкту інтелектуальної власності. Визначення мети та термінів виконання оцінки. Формування завдання та узгодження його з клієнтом.
- Оцінювач і клієнт визначають мету оцінки, яка може бути пов’язана з продажем або купівлею, страхуванням, юридичними спорами або іншими цілями. Досліджуються юридичні документи, а також вивчаються звіти про минулі фінансові показники, матеріали пов`язані з рекламою та маркетингом.
- Робота з даними. Фахівець чи група оцінювачів вивчає дані та документи. Знайомиться з ринковою ситуацією в галузі, та даними про конкурентів.
Досліджуються юридичні документи, фінансові показники за відповідні періоди, маркетинг та позиціювання продукту що пов`язаний із об`єктом оцінки. - На даному етапі обираються оціночні підходи, що найбільш підходять для конкретного кейсу. Це може бути дохідний підхід, порівняльний, витратний підхід або застосування декількох підходів.
- Визначення вартості. Фахівець обирає та застосовує підходи. Проводяться розрахункі відповідно до обраних підходів.
- Формування звіту про оцінку. Звіт – це офіційний документ, якій містить ключові висновки про об`єкт, його вартість та її обгрунтування. У Звіті міститься детальний опис використаних підходів, розрахунки, первинні документи та кінцева вартість об`єкту.
Які ж фактори впливають на вартість інтелектуальної власності?
- Безперечно – це інноваційність та рівень патентоздатності, його унікальність;
- Вірогідність та можливість застосування у виробництві або іншій комерційній сфері;
- Обсяг патентного захисту: Розмір формули винаходу, кількість юрисдикцій, де він захищений.
- Термін дії патенту;
- Потенціал винаходу: Наявність попиту на продукцію, що пов`язана із запатентованим винаходом
- Витрати на використання та застосування, обсяг інвестицій для впровадження;
- Наявність схожих рішень або технологій.